niedziela, 28 października 2012

joga

Kilka miesięcy temu chodziłam na jogę.. ale niestety zaprzestałam, czego bardzo żałuję. Próbuję do niej wrócić w warunkach domowych może mi się to uda. Dużo pozycji zapamiętałam z zajęć, w internecie jest pełno filmików instruktażowych, więc nie będzie jakoś mega ciężko :)


Dlaczego warto ćwiczyć jogę ?
Joga jest to system osobistego rozwoju polegający na jednoczesnym doskonaleniu ciała, umysłu i ducha. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy ogólnej sprawności fizycznej układów i narządów organizmu oraz przywracają równowagę psychiczną. Jogę bez najmniejszych problemów można praktykować w domu. Joga odblokowuje stawy, uwalnia dolną część pleców od bólu, wyrównuje gospodarkę hormonalną, rozluźnia i wzmacnia mięśnie. Dzięki jodze możemy cieszyć się elastyczniejszym i silniejszym ciałem.

Przedstawiam kilka pozycji, które sama lubię wykonywać :) Opis pozycji pochodzi ze stronki: spec.pl

Viparita-karani na zmęczenie organizmu
Ustawiamy złożony koc tuż przy ścianie. Kładziemy się na nim plecami, nogi opieramy o ścianę tak, by tworzyły z tułowiem kąt prosty. Stopy odciągamy ku dołowi, ręce kładziemy luźno nad głową. Pośladkami napieramy na ścianę. Wytrzymujemy w takiej pozycji trzy minuty, po czym opuszczamy delikatnie nogi na podłogę.

Adho-mukha-śvanasana na stres i bóle barków
Klękamy na podłodze. Ręce wyciągamy przed siebie, dłonie kładziemy na podłodze. Opierając się na dłoniach i stopach, unosimy się i wypychamy pośladki maksymalnie ku górze, spuszczamy głowę. Wytrzymujemy minutę po czym klękamy z powrotem na podłodze opierając o nią czoło.

Supta-virasana na zmęczone nogi
Klękamy na podłodze. Łydki rozsuwamy tak, by pośladki znajdowały się między stopami.. Przy pomocy rąk delikatnie opuszczamy tułów i kładziemy się na podłodze (wcześniej w miejsce głowy możemy przygotować sobie wąską poduszkę lub złożony koc). Najistotniejsze w pozycji jest to by, po oparciu głowy nie odrywać kolan od podłogi. Z rękami położonymi swobodnie obok, wytrzymujemy w pozycji minutę.

Halasana na sztywność karku
Kładziemy się na plecach. Nogi uginamy w kolanach po czym delikatnie przenosimy je za głowę. Następnie prostujemy nogi i staramy się sięgnąć stopami jak najdalej. Ręce kładziemy swobodnie lekko ugięte nad głową. Po minucie odrywamy nogi, zginamy je w kolanach i z powrotem przenosimy nad głową na końcu kładąc je na podłogę.

Sukhasana na bóle migrenowe
Do tego ćwiczenia będziemy potrzebować krzesła. Siadamy skrzyżnie na brzegu dwóch złożonych koców. Opieramy czoło na przygotowane wcześniej i przysunięte odpowiednio blisko krzesło. Ręce wyciągamy swobodnie na siedzeniu. Pozostajemy w takiej pozycji przez dwie minuty, po czym zmieniamy nogi. Po przełożeniu nóg spędzamy kolejne dwie minuty w takim samym ułożeniu czoła i rąk. Ćwiczenie wpływa korzystnie na ukrwienie mózgu, ponadto zmniejsza napięcie szyi i barków.

Bhujangasana na wzdęcia
Kładziemy się na podłodze z nogami wyciągniętymi do tyłu. Ręce zginamy w łokciach, ramiona opieramy na podłodze na wysokości pach. Następnie unosimy się na rękach wydychając powietrze jednocześnie wypychając tułów maksymalnie do tyłu. Ważne by palce i pięty obydwu stóp się ze sobą stykały. Na koniec wypychamy pierś mocno do przodu, zwracamy przy tym uwagę by nie oderwać miednicy od podłogi. Po minucie opuszczamy tułów na podłogę wykonując jednocześnie wydech. Ćwiczenie poprawia ukrwienie żołądka i jelit, a także ułatwia i przyspiesza trawienie.

  Więcej informacji i filmików o jodze znajdziecie na moim Fanpage na Facebooku 

11 komentarzy:

 1. Moja mam teraz tak się wkręciła w jogę, że nie może doczekać się następnego spotkania :) Będzie miała urodziny w listopadzie i postanowiłam kupić Jej jakąś ciekawą książkę dotyczącą jogi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moja mama jakoś nie potrafi przekonać się do jogi :( a szkoda bo jest genialna :)

   Usuń
 2. Nigdy na jogę nie chodziłam :)
  Tak a6w to jest świetna sprawa dzisiaj mam 12 dzień ale jakos tak dzisiaj mam wszystko pokopane i poprzestawiane przez zmianę czasu że nie potrafię się za to zabrać po prostu jestem rozbita dzisiaj

  na pewno napiszę recenzję od razy jak torebka dojdzie ;d

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie trenowałam Jogi ale chyba czas to zmienić;p

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy na wypadniety dysk cos sie znajdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na wpadnięty dysk joga może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub profesjonalnym trenerem jogi :)

   Usuń
 5. Zacheciłaś tą notką :3 Nigdy do jogi mnie nie ciągneło, ale chyba warto spróbować .

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam ! czytałam o tym dużo i sama amatorsko coś próbuję..czy mi wychodzi? nie wiem ale ważne że się relaksuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. super pomysl na czas wolny. sama sprawdzilam, polecam rowniez wszystkim facetom. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jogą trzeba uważać, bo łatwo sobie zrobić krzywdę. Myślę, że każdy początkowo powinien poradzić się instruktora/ trenera personalnego jak samodzielnie ćwiczyć jogę. Co można robić, a czego nie..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz :*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...